سنگ چینی سفید ازنا

سنگ چینی سفید ازنا

فهرست مطالب این نوشته

سنگ چینی سفید ازنا، یکی از مشهور ترین و قدیمی ترین سنگ های کریستالی محسوب می شود. این سنگ دارای تم رنگی سفید همراه با خطوط و رگه های طوسی و مشکی است. اغلب این سنگ در ابعاد اسلب تولید و فرآوری می شود.


سنگ چینی سفید ازنا

سنگ چینی ازنا، یکی از محبوب ترین و مشهور ترین سنگ های ساختمانی به حساب می آید. زمینه رنگی سنگ چینی ازنا، سفید همراه با خطوط بسیار ریز طوسی رنگ می باشد.

سنگ چینی ازنا به دلیل سطح براق و سفیدی که دارد، بهترین گزینه برای استفاده در قسمت های کم نور ساختمان می باشد. زیرا سطح صیقلی و براق این سنگ، نور را به خوبی منعکس می کند و روشنایی و شکوه خاصی به فضای اطراف خود می بخشد. این سنگ سورت های مختلفی دارد که میزان رگه ها و طرح و نقش سنگ، تعیین کننده ی درجه ی سنگ است. از نظر ظاهری، برخی از سورت های این سنگ شباهت بسیار زیادی به سنگ چینی نیریز و برخی از سورت های سنگ چینی الیگودرز دارد. 

سنگ اسلب سفید ازنا

ویژگی سنگ چینی ازنا

وجود بافت و کریستال های بسیار ریز و متراکم این سنگ، آن را به یکی از مقاوم ترین و سنگ های کریستالی تبدیل کرده است. اگرچه سنگ های چینی از خانواده سنگ های مرمریت محسوب می شوند، اما بافت کریستالی و تم رنگی سفید و درخشان این سنگ ها، تفاوت های زیادی را با سنگ های مرمریت ایجاد کرده است. برخی از ویژگی های بسیار خوب این سنگ عبارتند از:

سنگ چینی سفید ازنا ساب پذیری فوق العاده خوب و بالایی دارد. این سنگ به دلیل بافت متراکم و عدم تخلخل، ساب بسیار خوب می خورد و سطح آن براق و درخشان است. تم رنگی بسیار روشن و انعکاس نور از بهترین ویژگی های این سنگ است.

این سنگ جذب آب بسیار ناچیزی دارد و در برابر رطوبت، بسیار مقاوم می باشد. سنگ ازنا نسبت به مواد اسیدی خانگی همچون آبلیمو و آبغوره نیز بسیار مقاوم است و در صورت تماس با این مواد، به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی دهد و دچار لک نمی گردد.

مقاومت فشاری و سایشی این سنگ نیز بسیار بالا است. سنگ سفید ازنا نسبت به ضربه و خط و خش نیز بسیار مقاوم است و از این سنگ می توان به عنوان سنگ کف قسمت های پر تردد نیز استفاده نمود.

یکی از بهترین ویژگی های سنگ ازنا، قابلیت فرآوری به صورت قاب های بوک مچ و فورمچ می باشد. سنگ اسلب بوک مچ به دو برگ سنگ اسلب گفته می شود که طرح و نقش هر یک در دیگری ادامه پیدا کند و هنگام قرار گرفتن در کنار یکدیگر، طرحی به صورت قرینه را بوجود آورند.

سنگ های اسلب ازنا نسبت به سایر سنگ های چینی خارجی مشابه، قیمت مناسبی دارند.

اسلب بوک مچ ازنا

موارد استفاده از اسلب سفید ازنا

غالبا این سنگ در ابعاد تایل، طولی و به خصوص اسلب فرآوری می شود. استفاده از سنگ اسلب ازنا، زیبایی خارق العاده ای به محیط می بخشد. یکی از ویژگی های بسیار خوب این سنگ، مقاومت بسیار خوب نسبت به نور خورشید و شرایط مختلف جوی می باشد. از گذشته تا به امروز از این سنگ به عنوان سنگ نمای بیرونی، استفاده ی بسیار زیادی می شود. اما از اسلب های سنگ چینی سفید ازنا، بیشتر در فضا های داخلی ساختمان بکار می برند. از جمله: 

  • دیوار نمای بیرونی ساختمان
  • سنگ کف لابی هتل ها و واحد های مسکونی
  • بدنه لابی هتل ها و ساختمان ها
  • آشپزخانه و کابینت
  • سرویس های بهداشتی
  • دکوراتیو فضای تی وی روم
  • دکوراتیو و ویترین مغازه ها
  • سنگ کف آسانسور
  • استفاده به عنوان سنگ کف و بدنه دیوار مجتمع های تجاری
  • و …

سنگ اسلب ازنا

قیمت سنگ چینی سفید ازنا

قیمت سنگ اسلب ازنا به عواملی همچون ضخامت و ابعاد سنگ، کیفیت فرآوری سنگ و میزان رگه های سطح سنگ بستگی دارد. سنگ چینی ازنا نسبت به سایر سنگ های مشابه خارجی و داخلی هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت بسیار مناسب تر می باشد. اما این سنگ همانند سایر سنگ ها سورت بندی خاص خود را دارد. هر چقدر میزان رگه های سطح سنگ کمتر باشد، قیمت سنگ نیز افزایش پیدا می کند.

کیفیت ساب و فرآوری سنگ نیز از موثر ترین عوامل در تعیین قیمت سنگ می باشد. سنگ هایی که به اصطلاح کیفیت فرآوری و ساب صادراتی دارند، به بهترین نحو فراوری و تولید شده اند و قیمت آنها نیز بیشتر است. هر چقدر کیفیت فرآوری بالا تر باشد، ماندگاری و طول عمر سنگ نیز چندین برابر خواهد شد. یکی دیگر از سنگ های چینی سفید که از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به برخی از سورت های سنگ ازنا دارد، سنگ چینی مایا تاسوس یونان می باشد. این سنگ به دلیل وارداتی بودن، قیمت نسبتا بالایی دارد.

 

معدن سنگ چینی ازنا

این سنگ در ابتدا توسط مرحوم حاج قنبر رحیمی معروف به ارباب قنبر به بهره برداری رسید. سنگ ازنا به سنگ چینی ارباب نیز شناخته می شود. معدن این سنگ نیز در استان لرستان و در فاصله 24 کیلومتری شهرستان درود و شهر ازنا واقع گردیده است. از دیگر نمونه های معروف سنگ چینی می توان به سنگ اسلب پرشین اسکاتو الیگودرز اشاره نمود.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

برای خرید انواع سنگ ساختمانی و یا دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

مدیر فروش :  آقای موسوی

مطالب مرتبط