سورت سنگ

فهرست مطالب این نوشته

سورت در زبان فارسی به معنای تفکیک است. هر کالایی بر اساس جنس، نوع و یا حتی رنگ به گونه ای درجه بندی می شود.سنگ های ساختمانی نیز بر اساس، رنگ، کیفیت ساب، ابعاد، میزان رگه ی سنگ و… آن را سورت بندی می کنند.

سورت بندی چیست؟

واژه ی سورت در زبان فارسی به معنای جدا سازی و تفکیک است. هر کالایی بر اساس نوع رنگ، جنس و کیفیت، به گونه ی خاصی درجه بندی می شود. به این فرایند در اصطلاح سورت بندی می گویند.

در کارخانه های ایران، سورت بندی سنگ استاندارد و قانون خاصی ندارد و بیشتر اوقات بر حسب سلیقه انجام می شود.

 

در واقع سورت بندی یکی از عملیات های بسیار مهمی است که بعد از پروسه ی تولید انجام می گیرد و کمک زیادی به مورد اقبال قرار گرفتن محصول می کند.

سنگ های گرانیت در میان سنگ های ساختمانی، از سورت کمتری برخوردار هستند. سنگ های مرمریت از نظر ظاهر و کیفیت از سورت بندی زیادی برخوردار هستند. پر تنوع ترین و پیچیده ترین سورت مربوط به سنگ های تراورتن است که دارای بیشترین سورت بندی هستند.

 

نحوه ی سورت بندی سنگ های ساختمانی

·       ابعاد سنگ: سنگ های ساختمانی معمولا در یکسری ابعاد خاص برش و فرآوری می شوند. مثلا برای کف ساختمان سنگ ها معمولا در ابعاد 40*40 ، 60*60 ، 80*80 ، 100*100 و ریزه بار سورت بندی می شوند.سنگ های بدنه به صورت 40 طولی و یا 30 طولی برش داده می شوند که هر کدام می توانند بر اساس قد و پای متفاوت و دیگر فاکتور های سورت بندی، سورت شوند.

·       کیفیت سنگ: منظور از کیفیت سنگ کیفیت ساب سنگ، سالم بودن لبه های سنگ، نداشتن غده، بازی رنگ، نداشتن ترک و پوسیدگی، ضخامت سنگ و … است.

ضخامت سنگ با کاربرد سنگ رابطه ی مستقیمی دارد. به طور مثال سنگ پله که پاخور فراوانی دارد ضخامت آن بیشتر از سنگ های نمای ساختمان است.معمولا سنگ پله در ضخامت های 3 و 4 سانت برش داده می شود. دیگر سنگ ها، مانند سنگ های نما، سنگ های کف و سنگ های بدنه در ضخامت های 1.7 تا 2 سانت برش داده می شوند.

·       طرح و مدل سنگ های ساختمانی: سنگ ها به طور طبیعی دارای طرح و رنگ های مختلفی میباشند. سورت بندی این سنگ ها بر اساس طرح و مدل کاری بسیار دشوار است. به طور مثال سنگ مرمریت پرشین سیلک معدن بیات در چند نوع مختلف گل پنبه ای، هاله ابری، لایت، ابر وبادی و خکستری با خط های سفید سورت بندی می شود.

سورت یندی سنگ های تراورتن معمولا بر اساس میزان رگه ی سنگ، نظم خطوط روی سنگ و میزان سفیدی و یا تیرگی سنگ می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید و فروش و صادرات و واردات انواع سنگ و اطلاع از قیمت های آن با ما تماس بگیرید.
مدیر فروش: حسین موسوی
شماره تلفن همراه : 09129529767
ایمیل: www.hoveidastone@gmail.com
آدرس صفحه اینستاگرام: Hoveyda.stone@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک بگذارید

برای خرید انواع سنگ ساختمانی و یا دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

مدیر فروش :  آقای موسوی

مطالب مرتبط

سنگ گرانیت نهبندان
اخبار و مقالات

سنگ گرانیت نهبندان

سنگ گرانیت نهبندان یکی از مستحکم ترین سنگ های گرانیت بازار است که به دلیل اینکه معدن آن در شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی قرار

ادامه مطلب »